Kitap Sözleri


Kitap Sözleri

Kitap Sözleri

Ruhun ilacı sevgidir yalnızca. Başka türlü iyileşmeyi bilmez ruh, küçük bir çocuk gibi sevgi bekler durur. Sevgiyi bulunca, şen kahkalar atan bir çocuk gibi neşelenir ve iyileşir.

Ne olursa olsun, hayat yaşamaya değer derler ya hani; bunca hüzne, kedere, yalnızlığa ve sensizliğe rağmen hayat yaşamaya değer mi? Sensizlikle baş edemiyorken ben, hayatı yaşayabilmem beklenebilir mi?

Dosdoğru yürümek lazım kendi yolunda. Ne pişmanlıklar geri adım attırabilmeli, ne de söylentilere kulak asmalı. Belirlenen hedefe doğruca yürüdükten sonra dağ olsa duramaz bir insanın önünde.

Gidenle gidilmez, ölenle de ölünmez. Kaldığın yerde öylece durup terk edenlere, göçüp gidenlere ağlamak yerine, ayağa kalkıp yolunuza devam etmelisiniz. Hayat siz dursanız da devam eder. O yüzden durup beklemenin akıp giden hayatta geri kalmaktan başka bir getirisi yoktur.

Aşk bir his değildir. Büsbütün hayatı değiştiren, gece uyuyup sabah uyanmanızı bile farklılaştıran,aşkla gülüp aşkla ağlamanıza yol açan başlı başına bir durumdur. Aşık insan nereye gitse de bu durumdan uzaklaşamaz. Gittiği yere aşkı da götürür, bir türlü aşkı yok sayamaz.

Çekip gidenlerin sizden daha mutlu olduğunu nereden çıkarıyorsunuz? Çekip gidebilmek, bir zamanlar sevdiğin kişiyi ardında bırakabilmek de, en az geride kalmak kadar zordur, biliyor muydunuz?

Kalem tutan ellerinden, badem gibi gözlerinden öpmek isterdim seni çocuk! Geleceğimiz ol, umudumuz ol, yarınımıza güneş ol diye kucaklamak isterdim seni.

Okumakla başladı her şey. Bir insanı anlamak, doğayı anlamak, hayatı anlamak okumakla başladı. Nerede olduğumuzu, ne yaptığımızı bilmek bizim için okumakla aydınlandı. Ufkumuz açıldı, yüreğimiz aydınlandı. Okumakla hayat gerçek anlamıyla başladı.

Nerede olursan ol, her nereye gidersen git seveceğim seni. Benden çok uzaklarda olsan da elin hep kalbimin üzerinde olacak, nefesini hissedeceğim tenimde. Kalbin atacak kalbimle. Ne kadar uzağa gitsen de, aslında hiç uzaklaşamayacaksın benden.

Kitap Alıntıları

Toprak, yağmuru bekler durur. Kupkuru olsa da, susuzluktan taş kesilse de yağmuru beklemekten başka çaresi yoktur. Ben de yağmuru bekleyen kurumuş toprak gibi bekliyorum senin aşkını. Ne kadar susasam da aşkına, beklemekten başka hiçbir çarem yok.

Güneşin önüne ay geçerse, görünmez olur. Sevdanın önüne yalan geçerse, sevda da görünmez olur. Yalansız sev beni sevgilim. Olduğun gibi ol, düşündüğün ne varsa söyle, ben ya da sen değil, biz olalım birlikte.

Yazdan kalma havalarda, ılık bir sonbahar akşamında gördüm seni. O zaman sevdim güneş yanığı tenini. O zaman geçtim hayallerimden. İşte tam da o zaman kazındı ömrün ömrüme.

Geçmiyor desen de, üzülme geçer. Unutamıyorum desen de, üzülme unutursun. Şu zaman var ya, her şeyin ilacıdır. Ne aşklar unutulur zamanla bir bilsen.

Adam olmanın sırrı okumaktan geçmez. Doğru yoldan ayrılmamaktan, yalandan riyadan uzak durmaktan geçer. Senden zayıf olanı ezmemekle, muhtaç olana hiç düşünmeden yardım etmekle, can taşıyan herkese ve her şeye saygı duymakla adam olunur.

Aşk mı, sevgi mi dersen, kesinlikle aşk derim. Sevgi her yerde var olan bir duygudur. Ağacı da seversin, kuşu da seversin, aileni de seversin, hatta kendini de seversin. Oysa aşk öyle midir? Varlığıyla diğer tüm duyguları yakıp geçebilecek, insanın hayatını bir anda doldurabilecek yoğun bir duygudur.

Kelebeğin ömrü gibiydi aşkımız. Kısa sürdü ama dolu dolu geçti. Her anı aşkla geçti ve bu yoğun duyguların ömür boyu sürebilmesi zaten mümkün değildi. Aşkımız hızlıca, ömrümüzden geçip gitti.

Özlem duygusunu tattım tadalı, kurtulamadım ondan. Öyle bir gittin ki benden, özlemekten başka yapacak hiçbir şey bırakmadın. Tutanacak bir dalım kalmadı, sana ve bize dair umudum kalmadı. Sadece özlem var elimde. Sana ve geçmişe duyduğum delice bir özlem.

Büyük bir kitaplık, bir fincan dolusu kahve, bir de rahat bir koltuktan başka bir isteğim yok şu anda. Okumak istiyorum yalan dünyadan kaçmak istercesine. Okumak istiyorum kendi hayatımı unutup kitaplarda anlatılan hayatlara yelken açmak istercesine.


Yayınlanma Tarihi: 29 Mayıs 2021

Kategori: Güzel Sözler

Görüntüleme: 211 Defa

Etiketler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir